Wynagrodzenie
Kwestia ustalenia wynagrodzenia za usługi prawne bardzo częsta spędza potencjalnym Klientom sen z powiek. Usługi prawne często postrzegane są jako „dobro luksusowe”, na które stać duże firmy lub osoby majętne. Nic bardziej mylnego!
Jeżeli macie Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące kwestii wynagrodzenia, zapytajcie nas o szczegóły. Prześlijcie choćby wstępne informacje dotyczące Waszej sprawy, a już to pozwoli nam określić ramy przyszłej współpracy i wysokość wynagrodzenia.
Nasza Kancelaria oferuje swoim Klientom kilka form rozliczeń dopasowanych do indywidualnych potrzeb
Wynagrodzenie ryczałtowe
Ten rodzaj rozliczenia ustalany jest z tytułu zajęcia się przez Kancelarię konkretną sprawą Klienta. Obejmuje całkowity nakład pracy oraz wszelkie inne koszty (np. koszty wysyłki korespondencji, udziału w rozprawach), jakie związane są z prowadzeniem danej sprawy. Jego wysokość ustalana jest po uzyskaniu od Klienta szczegółowych informacji nt. danej sprawy, co pozwala Kancelarii na określenie czasu i nakładu pracy, jaki będzie niezbędny dla efektywnego prowadzenia sprawy. Klient od początku uzyskuje gwarancję wysokości wynagrodzenia w niezmienionej stawce, bez względu na czas, jaki poświęcony został na realizację usługi.
Proponowane jest z reguły podmiotom, z którymi Kancelaria prowadzi regularną współpracę. Może być ono również stosowane we współpracy okazjonalnej. Wynagrodzenie według tej formuły zakłada rozliczenie z Klientem według czasu poświęconego na realizację usługi (z reguły stawka wynosi 150 zł za roboczogodzinę). Ta forma rozliczenia stosowana jest z reguły w bieżącym doradztwie prawnym (np. przygotowywanie oraz opiniowanie umów i kontraktów, udział w negocjacjach) oraz przy udzielaniu okazjonalnych porad prawnych. Praktyka Kancelarii pokazuje, iż w miarę dokładnie można określić, jaką ilość godzin należy poświęcić na realizację danego rodzaju usługi (tytułem przykładu opiniowanie kilku stronnicowej umowy to czas ok. 1 godziny, przygotowanie takiej umowy to czas od 1 do 2 godzin). Wynagrodzenie w tej formie nie obejmuje dodatkowych kosztów Kancelarii jak np. koszty dojazdu, noclegu, etc.
Jest to dodatkowa forma wynagrodzenia pobierana wyłącznie wówczas, gdy Kancelaria z powodzeniem reprezentować będzie interesy Klienta w podstawowej sprawie (np. w sprawie spornej z umowy o roboty budowlane Kancelaria uzyska na rzecz Klienta określoną kwotę odszkodowania). Przed przyjęciem sprawy do realizacji ustalana jest z Klientem wysokość tego wynagrodzenia jako stawka procentowa roszczenia głównego, jakie uzyskane zostanie od przeciwnika. Wynagrodzenie to jest uiszczane na rzecz Kancelarii jedynie pod warunkiem jego uzyskania od przeciwnika Klienta.