top of page
  • Zdjęcie autoraJakub Wysocki

Zadłużenie członka wspólnoty mieszkaniowej – jak sobie z tym poradzić?

Zmorą zarządów wspólnot mieszkaniowych bywają właściciele lokali, którzy nie uiszczają należnych wspólnocie opłat. Jeżeli wspólnota mieszkaniowa ma kilku, a w niektórych przypadkach nawet kilkunastu członków, którzy popadają w zwłokę, stabilność finansowa wspólnoty zostaje zagrożona, co może mieć doniosłe skutki w zakresie np. konieczności prowadzenia przeglądów i remontów, działań inwestycyjnych czy uiszczania wynagrodzenia na rzecz usługodawców.


W swojej codziennej pracy nasza Kancelaria reprezentuje wspólnoty mieszkaniowe w sporach z nierzetelnymi właścicielami lokali. W tej materii działamy nie tylko na terenie Poznania. Ofertę Kancelarii dla wspólnot mieszkaniowych znajdziecie Państwo w zakładce kancelariawysocki.com/wspolnoty-mieszkaniowe


.


Jednym z rozwiązań, jakie ma do dyspozycji wspólnota mieszkaniowa, jest wystąpienie do sądu z powództwem o wydanie nakazu zapłaty, w którym sąd zobowiąże członka wspólnoty (dłużnika) do uiszczenia na jej rzecz określonej w pozwie kwoty. Postępowanie nakazowe nie trwa długo (zdarza się nawet, że sądy w Poznaniu wydają nakaz po kilku dniach od skierowania przez prawnika pozwu) i z reguły kończy się na etapie wydania nakazu zapłaty, który po skutecznym doręczeniu i uprawomocnieniu, daje podstawę do wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Wezwanie od komornika działa z kolei bardzo mobilizująco.


Członkowie wspólnoty mieszkaniowej, po otrzymaniu nakazu zapłaty, podejmują nieraz obronę i składają do sądu sprzeciw od nakazu zapłaty. Sprawa trafia wówczas do zwykłego trybu, sąd bada dowody, zapoznaje się z argumentami obu stron, dochodzi zatem do regularnego sporu sądowego.


Regułą jest, że tego typu spory kończą się dla wspólnot mieszkaniowych pomyślnie. Udział prawnika w takim sporze jest jednak konieczny. Radca prawny, jako profesjonalny pełnomocnik, wyjaśni poszczególne etapy postępowania, przygotuje odpowiednie dokumenty, w razie konieczności nadzorować będzie postępowanie egzekucyjne.W kolejnym tekście przedstawimy Państwu inne narzędzie, jakim dysponuje wspólnota mieszkaniowa – wystąpienie z wnioskiem o przymusową sprzedaż lokalu.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page